Χρήσιμες πληροφορίες

Ιστορία Πως να έρθετε Χάρτης πόλης
Αξιοθέατα Χρήσιμα τηλέφωνα Καιρός

ΙΣΤΟΡΙΑ

Η περιοχή του Βόλου αποτελεί μια από τις παλιότερα κατοικημένες περιοχές του ελλαδικού χώρου. Οι πρώτες γνωστές εγκαταστάσεις πληθυσμών χρονολογούνται την 7η χιλιετία π.Χ. ενώ η πολιτισμική παρουσία στο χώρο συνεχίζεται αδιάκοπη.

Στην περιοχή εμφανίζονται νεολιθικοί οικισμοί με σημαντικότερους τους οικισμούς στο Σέσκλο και το Διμήνι. Στη μυκηναϊκή περίοδο χρονολογείται η ίδρυση της Ιωλκού, σημαντικού οικονομικού και πνευματικού κέντρου της περιοχής, που συνδέεται άμεσα με τον ξακουστό μύθο της Αργοναυτικής εκστρατείας. Στην κλασική περίοδο (6ος αι. π.Χ.) άκμασαν οι Παγασές, ενώ το 293/92 π.Χ. ο βασιλιάς της Μακεδονίας Δημήτριος ο Πολιορκητής ίδρυσε την πόλη, Δημητριάδα, η οποία αποτέλεσε έναν ισχυρό στρατιωτικό σταθμό και ορμητήριο των Μακεδόνων. Η περιοχή καταλήφθηκε από τους Ρωμαίους, αλλά εξακολούθησε την πορεία της και κατά τη διάρκεια της ρωμαϊκής κατάκτησης.

Στα τέλη του 6ου αι. οι κάτοικοι της Δημητριάδας καταφεύγουν για προστασία στο λόφο των Αγίων Θεοδώρων στα Παλιά. Τον 14ο αι. συναντάται για πρώτη φορά το τοπωνύμιο Βόλος. Το 1423 το κάστρο των Παλαιών καταλαμβάνεται από τους Τούρκους. Τότε αρχίζει η εγκατάλειψη των παραλιακών οικισμών, ενώ οι τελευταίοι κάτοικοι μεταναστεύουν γύρω στα 1600 στο Πήλιο, ιδιαίτερα στον Άνω Βόλο. Την περίοδο της τουρκοκρατίας η οικονομική και πνευματική δραστηριότητα της περιοχής μεταφέρεται στο Πήλιο, γεγονός που ευνοείται από το καθεστώς προνομίων που απολαμβάνει από τους Οθωμανούς. Στη διάρκεια του 18ου αι. το Πήλιο εξελίσσεται σ' ένα από τα σημαντικότερα πρωτο-βιομηχανικά και πνευματικά κέντρα του ελλαδικού χώρου. Το 1881 ο Βόλος και η περιοχή της Μαγνησίας προσαρτούνται στο νεοελληνικό κράτος.

Η ανάπτυξη του Βόλου μετά την προσάρτηση υπήρξε ραγδαία. Η βιοτεχνική παράδοση του Πηλίου, το λιμάνι του καθώς και τα παροικιακά κεφάλαια που εισέρευσαν στην περιοχή ήταν μερικοί από τους παράγοντες, που ευνόησαν την οικονομική εξέλιξη της πόλης με κύριες κατευθύνσεις το εμπόριο και τη βιομηχανία. Η ευνοϊκή θέση και η αλματώδης οικονομική εξέλιξη της πόλης προσέλκυσαν κατοίκους και επενδυτές από άλλες περιοχές. Προπολεμικά, ο Βόλος εξελίσσεται σε σημαντικό βιομηχανικό κέντρο.

Παράλληλα με την οικονομική άνθηση, αναπτύχθηκε σημαντική πολιτιστική και κοινωνική δραστηριότητα. Ο Β΄ Παγκόσμιος πόλεμος ανέκοψε προσωρινά την εξέλιξη της πόλης. Η σύγχρονη πόλη, εξελίχθηκε σε σημαντικό βιοτεχνικό και βιομηχανικό κέντρο, με το τρίτο κατά σειρά μεγέθους λιμάνι της χώρας. Η οικονομία της πόλης στηρίζεται στη βιομηχανία, το εμπόριο, τη βιοτεχνία, τις υπηρεσίες και τον τουρισμό.

Διαθέτοντας ένα νέο και σύγχρονο πανεπιστήμιο, μια ζωντανή καλλιτεχνική και πνευματική ζωή, αξιόλογη πολιτιστική υποδομή, αλλά και μια προοπτική ουσιαστικής ανάπτυξης ο Βόλος εξελίσσεται σε ένα δυναμικό κέντρο της Ελληνικής περιφέρειας και της Ευρώπης.

ΠΩΣ ΝΑ ΕΡΘΕΤΕ

Η πόλη του Βόλου βρίσκεται στο κέντρο της Ελλάδας σε απόσταση 325 χλ από την Αθήνα και 207 χλ από τη Θεσσαλονίκη. Η πρόσβαση στην περιοχή γίνεται οδικώς, με τρένο, λεωφορείο ή αεροπορικώς από αρκετές ευρωπαϊκές πόλεις. Συγκεκριμένα:

ΟΔΙΚΩΣ

Η πρόσβαση στην περιοχή γίνεται οδικά με τον κύριο αυτοκινητόδρομο της Ελλάδας Ε75 (ΠΑΘΕ).

Χιλιομετρικά η περιοχή βρίσκεται στο κέντρο της Ελλάδας καθώς απέχει:

Αθήνα- Βόλος               325km             3h 40min
Θεσσαλονίκη- Βόλος   207km             2h 20min
Ηγουμενίτσα- Βόλος     307km             4h 20min

ΚΤΕΛ

Διεύθυνση: ΣΕΚΕΡΗ & ΖΑΧΟΥ

Τηλέφωνο: 2421033254, 2421025527, 8001135555

web: www.ktelvolou.gr

email: ktelvol@otenet.gr

Από το σταθμό λεωφορείων μπορείτε να φτάσετε στο Πανεπιστήμιο με ταξί ή με λεωφορείο (απέναντι από το σταθμό, ν. 5) ή με τα πόδια (20 περίπου λεπτά).

ΟΣΕ

Τηλέφωνο: 24210-23644 24210-23424

web: www.ose.gr

email: press@osenet.gr

Από το σταθμό τρένων μπορείτε να φτάσετε στο Πανεπιστήμιο με ταξί ή με λεωφορείο (στην οδό 2ας Νοεμβρίου, ν. 2 ) ή με τα πόδια (20 περίπου λεπτά).

ΑΕΡΟΠΟΡΙΚΩΣ

Οι συμμετέχοντες από άλλες ευρωπαϊκές πόλεις μπορεί να φθάσουν αεροπορικώς στους διεθνείς αερολιμένες της Αθήνας, της Θεσσαλονίκης ή του Βόλου (περιοχή Ν. Αγχιάλου).

Κρατικός Αερολιμένας Αγχιάλου

Το αεροδρόμιο της Αγχιάλου λειτουργεί από τον Μάρτιο έως τον Οκτώβριο και συνδέει απευθείας πολλές ευρωπαϊκές πόλεις με τον Βόλο. Ο αερολιμένας συνδέεται με την πόλη του Βόλου μέσω ειδικών λεωφορείων και ταξί. Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε εδώ.

ΧΑΡΤΗΣ ΠΟΛΗΣ

Το Συνέδριο θα πραγματοποιηθεί στο Παραλιακό Συγκρότημα του Πανεπιστημίου Θεσσαλίας (ΠΘ), Κτήριο Παπαστράτου, στο Βόλο. Βρίσκεται στο ανατολικό άκρο του λιμανιού της πόλης, κτίστηκε το 1926, και αγοράστηκε από το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας το 1985.

Για το χάρτη της πόλης πατήστε εδώ.

Ο ΚΑΙΡΟΣ ΣΤΟ ΒΟΛΟ

Ο καιρός τον Οκτώβριο στον Βόλο είναι συνήθως ήπιος. Μπορεί να παρατηρηθούν μικρές φθινοπωρινές μπόρες ή συννεφιά. Η θερμοκρασία συνήθως κυμαίνεται από 17-20 βαθμούς Κελσίου.

Δείτε την πρόγνωση του καιρού εδώ.

ΑΞΙΟΘΕΑΤΑ

Ο Βόλος έχει μεγάλη ποικιλία για τους επισκέπτες του, όπως Αρχαιολογικούς Χώρους, Μουσεία, Συλλογές, Εκκλησίες και Μονές.
Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε εδώ.

Επίσης, σημαντικό ενδιαφέρον παρουσιάζουν οι παραδοσιακοί οικισμοί κυρίως του Πηλίου.
Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε εδώ.

Σε κοντινή απόσταση βρίσκονται τα νησιά των Σποράδων με μεγάλη φυσική ομορφιά και όμορφους οικισμούς.
Για περισσότερες πληροφορίες πατήστε εδώ.

Περισσότερες πληροφορίες για την πόλη του Βόλου μπορείτε να βρείτε εδώ και για το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας εδώ.

ΧΡΗΣΙΜΑ ΤΗΛΕΦΩΝΑ

Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας 24210 74000, 24210 74500
Κέντρο Τουριστικής Πληροφόρησης 24210 30940
Δήμος Βόλου 24213 50100